
Zeleni Vir
Čarobni Gorski kotar ima toliko mnogo toga za ponuditi, a jedno od mjesta koje oduševljava je izletište Zeleni vir, posebno zaštićeno područje u blizini Skrada.
Lokacije prirodnih bogatstava i sačuvanih vrijednosti flore ili faune
Čarobni Gorski kotar ima toliko mnogo toga za ponuditi, a jedno od mjesta koje oduševljava je izletište Zeleni vir, posebno zaštićeno područje u blizini Skrada.
Dvorac Trakošćan jedan je od najljepših i najposjećenijih dvoraca u Hrvatskoj a proglašenje jednim od najljepših dvoraca u Europi.
Strahinjčica je jedna od malobrojnih gora Hrvatskog zagorja, ali je jedna od najbogatijih u Hrvatskoj.
Špilja Vrlovka jedna je od najstarijih poznatih špilja u Hrvatskoj. Nalazi se uz rijeku Kupu u mjestu Kamanjem oko 25 km sjeverozapadno od Karlovca.
Rastoke su naselje u sastavu grada Slunja. Ovo je mjesto gdje se rijeka Slunjčica ulijeva u rijeku Koranu, a potom se kako i sam naziv ovoga mjesta govori, rastače u mnoga mala jezera, slapove, brzace i potoke.
Prolaz divova (eng. Giant's Causeway) područje je bazaltnih stupova koji su nastali usred vulkanske erupcije za vrijeme paleocenske epohe (razdoblje kada se reljef Euroazije i obje Amerike značajno izmijenio) prije 50-60 milijuna godina.
Postojnska jama jedan je od najljepših prirodnih bisera Slovenije i poznata turistička atrakcija koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim.
Dvorac Klenovnik nalazi se u istoimenom naselju, na brežuljku koji je dio južnih obronaka Ravne gore na sjeveru Hrvatskog zagorja, oko 8 km sjeverozapadno od Ivanca.
Pećinski park Grabovača nalazi se na području Ličko-senjske županije. Dio granice određen je šumskim odsjekom gospodarske jedinice Risovac-Grabovača, dio cestom Perušić-Kaluđerovac, a dio srednjim tokom rijeke Like.
Park šuma Velika i Mala Petka nalazi se u zapadnom dijelu poluotoka Lapad, predstavlja jedinstven i krajobrazno vrijedan prostor grada Dubrovnika zbog čega je 1987.
Park prirode Žumberak smješten je u zapadnom dijelu središnje Hrvatske te se rasprostire kroz dvije županije (Karlovačku i Zagrebačku), tri grada (Samobor, Jastrebarsko i Ozalj), te tri općine (Žumberak, Krašić i Klinča Sela).
Park prirode Vransko jezero dio je područja mediteranske Hrvatske, a smjestio se na prostor između dva velika dalmatinska grada, Zadra i Šibenika.
Jedan od najznačajnijih parkova prirode u Hrvatskoj je park prirode Velebit kojeg krasi fascinantna biološka raznolikost i bogatstvo krških oblika.
Učka je najviša istarska planina i mjesto iznimne vrijednosti jer je riječ o planini koja čuva veliku biološku raznolikost prirode i istovremeno pokazuje da čovjek može poštovati prirodu i živjeti u skladu s njom.
Park prirode Telašćica čini istoimena uvala, smještena u jugoistočnom dijelu otoka Dugi otok, zajedno sa šest otočića unutar uvale te 13 otoka i otočića oko nje.
Na samom istoku Hrvatske, na sjevernom dijelu Požeške kotline, smjestio se Park prirode Papuk, jedinstven zbog svoje bioraznolikosti i činjenice da je riječ o jedinom geoparku u Hrvatskoj.
Park prirode Lonjsko polje možda nije najveće prirodno poplavno područje u Europi, ali je njegova vrijednost ipak neprocjenjiva.
Park prirode Dinara, najmlađi je hrvatski park prirode. Proglašen je u veljači 2021.
Dvorac Stubički Golubovec nalazi se u Donjoj Stubici u južnom dijelu Krapinsko-zagorske županije.
Park Maksimir smjestio se na južnom dijelu planine Medvednice na površini od 316 hektara.
Park Bundek je već dugi niz godina omiljeno zagrebačko šetalište i kupalište, a popularnost mu je jako narasla nakon obnove 2006.
Lokacije prirodnih, krajobraznih i ekoloških vrijednosti
Lokacije prirodnih bogatstava
Pogledaj sve