Krunica
Senecio rowleyanus
Karakteristike
Krunica (Senecio rowleyanus H.Jacobsen) je trajna zeljasta sukulentna biljka iz porodice glavočika (Asteraceae). Stabljika je puzajuća, duguljasta i tanka, naraste oko 60-90 cm u duljinu. Korijen je plitak. Listovi su okrugli, izgledaju kao zelene perlice, veličine su graška, oko 5 mm u promjeru. Na jednom dijelu su urezano otvoreni što omogućuje svjetlu. Cvjetovi su dvospolni, pojedinačni, promjera oko 1 cm, bijele su boje, imaju brojne prašnike koji su žutih antera i ljubičastih prašničkih niti, a duguljasti su i vire van cvjetova kao čuperak. Ugodnog su blagog mirisa na cimet.
Stanište
Prirodno raste u jugozapadnoj Africi. Raste između kamena i drugih biljaka iza kojih se sakriva od prejakog sunca. Kod nas se uzgaja kao ukrasna biljka u posudama, obično u visećim teglicama. Niskih je zahtjeva, traži sunčano ili polusjenovito mjesto i dobro dreniranu, pjeskovitu zemlju. U fazi rasta traži tople temperature između 21-27°C, zimi traži hladniji prostor oko 15°C i oskudno zalijevanje. Razmnožavanje se vrši u proljeće i ljeto reznicama dugima oko 10 cm.
Etimologija
Ime roda Senecio vuče porijeklo od latinske riječi senex (starac), jer vrste brzo procvatu i dolazi do izražaja bijeli papus koji podsjeća na starčevu bradu i sijedu kosu.[1] Ime vrste dano je u čast engleskom botaničaru Gordonu Douglasu Rowleyu (1921. – ) koji se specijalizirao za proučavanje kaktusa i sukulenata. Na stranim jezicima nazivi su string of pearls, string of beads (eng.), Erbsenpflanze, Erbsen am Band (njem.), séneçon de Rowley, collier de perles, kleinia à groseilles vertes (fr.), senecio a collana (tal.), bolitas cogantes, planta rosario (špa.), rosário (port.), rowlejev grint (slo.), biserna ogrlica, brojanica (sr.).
Upotreba
Otrovna je biljka, kod osjetljivih osoba može prouzročiti dermatitis na koži.