Kretski pasji jezik
Cynoglossum creticum
Karakteristike
Kretski pasji jezik (Cynoglossum creticum Mill.) je dvogodišnja zeljasta biljka iz porodice oštrolista (Boraginaceae). Stabljika je uspravna, razgranata u gornjem dijelu, prekrivena finim dlačicama, visoka 20-80 cm. Listovi su kopljasti do lopatasti, dugi 5-10 cm, široki 1-3 cm, meko pustenasti, prizemni listovi razvijaju se prve godine dok se druge godine pojavljuje stabljika sa cvjetovima. Listovi na stabljici su naizmjenični, cjelovitih rubova. Cvjetovi su promjera 7-10 mm, vjenčić je promjera oko 5 mm, sastavljen od 4 svijetloružičaste do blijedoplave latice s tamnoplavim žilama. Smješteni su na kratkim peteljkama i skupljeni su u u početku glavičaste, kasnije izdužene cvatove uzduž stabljike. Cvatu od travnja do lipnja. Plodovi su oraščići prekriveni bodljicama no nisu s vanjske strane udubljeni ili obrubljeni kao kod nekih vrsta.
Stanište
Rasprostranjen je u južnoj Europi na području oko Mediterana. Raste na sunčanim i toplim područjima na suhom tlu bogatom dušikom. Razmnožava se sjemenom.
Etimologija
Latinsko ime roda Cynoglossum potječe od grčke riječi kynos (pas) i glossa (jezik), zbog oblika gornjih lancetastih listova ljekovitog pasjeg jezika. Ime vrste creticum znači kretski i odnosi se na stanište biljke na najvećem Grčkom otoku Kreti.[1] Na stranim jezicima nazivi su blue hound’s tongue (eng.), Kretische Hundszunge (njem.), lingua di cane a fiori variegiati (tal.), cinoglossa-de-flor-listrada, língua-de-cão, orelha-de-lebre (port.),
Galerija fotografija
Literatura
- Vojin Gligić, (1953.), Etimološki botanički rečnik, Sarajevo: "Veselin Masleša"
- Radovan Domac, (1994.), Flora Hrvatske – Priručnik za određivanje bilja, Zagreb: Školska knjiga
- Sergej Forenbacher, (2001.), Velebit i njegov biljni svijet, Zagreb: Školska knjiga