Bjelkasta lisičica
Cantharellus cibarius
Karakteristike
Lisičarka ili bjelkasta lisičica (Cantharellus cibarius Fr.) je vrsta jestive gljive iz porodice Cantharellaceae. Klobuk je čvrst, gladak, u početku ispupčen i podvijenog ruba, kasnije postane plosnat i ljevkasto udubljen, valovitog ruba, promjera do 12 cm. Blijedožut je do narančaste boje, kao i stručak i listići. Listići su rijetki, rebrasti, spuštaju se niz stručak. Stručak je boje klobuka, kratak, nepravilan, gladak, mesnat, pun, sužen pri dnu, visok 3-8 cm, promjera 5-15 mm. Meso je žućkastobijelo, čvrsto, ugodnog mirisa i slatkastog okusa.
Staništa
Rasprostranjene su u Europi, Aziji, Sjevernoj i Srednjoj Americi, te u dijelovima Afrike. Staništa su joj bjelogorične, crnogorične i mješovite šume. Rastu najčešće u skupinama, možemo ih naći od lipnja do studenog od nizinskih do planinskih područja.
Moguća je zamjena za otrovnu zavodnicu (Omphalotus olearius).
Etimologija
Na stranim jezicima nazivi su chanterelle, girolle (eng.), Echte Pfifferling, Eierschwamm, Rehling, Eierschwämmchen (njem.), girolle (fr.), gallinaccio, galletto, gaddiniedde, finferlo (tal.), rebozuelo, anacate, chantarela (špa.), canário, rapazinhos (port.), navadna lisička (slo.).
Upotreba
Jestiva je i kvalitetna gljiva. Zbog tvrdog mesa, obično se priprema kuhanjem. Može se sušiti i kiseliti.
Galerija fotografija
Literatura
- Matija Josipović, (2012.), Gljive – vodič za prepoznavanje, Rijeka: Leo-commerce