Preskoči do glavnog sadržaja

Zlatni smetištar

Bolbitius titubans

Karakteristike

Zlatni smetištar (Bolbitius titubans (Bull.) Fries) je nejestiva gljiva iz porodice Bolbitiaceae. Klobuk je zlatnožut, kasnije mogu izblijediti i postati bjelkasti, u početku je zvonoliko ovalan, kasnije raširen i malo ispupčen, gladak, mazav, sjajan, na rubu izraženo rebrast, promjera 2-5 cm. Listići su oker boje, srednje gusti, slobodni ili prirasli. Stručak je bijel, u gornjem dijelu malo žućkast, valjkast, tanak, šupalj, jako lomljiv, visok 5-8, debljine 2-5 mm. Meso je žućkasto, jako tanko, lomljivo, bez izraženog mirisa i okusa. Spore su eliptične, glatke, otrusina je hrđavosmeđa.

Stanište

Rasprostranjena je gljiva u Europi i Sjevernoj Americi. Raste pojedinačno ili češće u skupinama ljeti i u jesen. Staništa su dobro pognojena tla, raste uz puteve, u parkovima i vrtovima, voli rasti na gnojivu i na smetlištima.

Etimologija

Naziv roda Bolbitius potječe od grčke riječi bolbiton (kravlji izmet), zbog čestog staništa.[1] Na stranim jezicima nazivi su yellow fieldcap (eng.), Gold-Mistpilz, Gelbe Mistpilz (njem.), bolbice jaune d’œuf, bolbitie vitelline (fr.), rumeni smetiščar (slo.).

Upotreba

Nejestiva je gljiva.

Galerija fotografija

Pregled lokacija