Uholaža
Forficula auricularia
Karakteristike
Obična uholaža (Forficula auricularia L.) pripada širem taksonomskom redu uholaža (Dermaptera) te je član razreda kukaca (Insecta). Tijelo im je plosnato i izduženo, tamnosmeđe boje, sastavljeno od glave, grudnog koša i trbuha. Veličina tijela im je obično 10-15 mm, iako pojedine vrste mogu narasti i 8 cm. Na glavi imaju antene koje im služe za mirisanje i orijentaciju. Imaju tri para nogu. U oklopu, koji sliči koži, imaju slaba krila koja vrlo rijetko koriste. Na kraju trbuha imaju kliješta, što je neuobičajeno za kukce a služe za hvatanje plijena i obranu. Kliješta mužjaka su veća nego od ženke, i zakrivljena su dok su kod ženke ravna.
Stanište
Rasprostranjeni su u Europi, zapadnoj Aziji te sjevernoj Africi, dok su od 20. stoljeća unešene u Sjevernu Ameriku i tamo naturalizirane. Staništa su im močvarna, hladnija i sjenovita mjesta. Aktivne su po noći a danju se sakrivaju. Nalazimo ih ispod listova, ispod trule kore palih stabala, ispod kamena, u nekakvim pukotinama.
Svejedi su, hrane se biljkama, lisnim i krvavim ušima, ličinkama, grinjama, jajima leptira zbog čega u vrtu može biti vrlo korisna jer regulira brojnost štetnih kukaca no isto tako može učiniti i štetu hraneći se nježnim biljnim materijalom. Na stablima se hrane lišajem i gljivama.
Neškodljive su za ljude i ne prenose nikakve bolesti. Predatori su im ptice, gušteri i pauci.
Razmnožavanje
Tijekom razmnožavanja, mužjak koristi kliješta za hvatanje ženke, a parovi mogu ostati spojeni satima. Ženka se pari s različitim partnerima te liježe 20-80 jajašca u jesen i proljeće. Ukapa ih u zemlju, te se o njima brine i štiti ih dok se ne ličinke ne izlegnu a onda se brine za mlade dok ne dosegnu zrelost, što obično traje oko mjesec dana. Ličinki je potrebno 6 mjeseci da se razvije a kroz to vrijeme presvlači se 4-5 puta. Odrasle uholaže žive oko godinu dana.
Etimologija
Ime reda uholaža (Dermaptera) složenica je od starogrčkih riječi derma (koža) i pteron (krila). Naziv roda potječe od latinskog izraza forfex (škare, kliješta) i sufiksa –ula koji označava umanjenicu, stoga dobro opisuje značenje ovih kukaca kao malene škare ili malena kliješta. Ime vrste auricularia znači ušna školjka.[1] U narodu je rasprostranjeno praznovjerje da uholaže ulaze u uši te da će probiti bubnjić svojim kliještima. Naš naziv složenica je od uho i laziti (puzati, plaziti). Engleska riječ earwig sastavljena je od anglosaksonskih riječi ear (uho) i wicag (kukac).