Preskoči do glavnog sadržaja

Gorski gladac

Laserpitium siler

Karakteristike

Gorski gladac ili uskolisni gladac (Laserpitium siler L.) je trajna zeljasta biljka iz porodice štitarki (Apiaceae). Stabljike su uspravne, žljebaste, glatke, gole, jednostavne ili u gornjem dijelu malo razgranate, narastu do 130 cm visine. Listovi su krupni, dugi i do 100 cm, perasto razdijeljeni na mnogobrojne male, izdužene, plavkastozelene listiće cjelovitog ruba. Cvjetovi su sitni, skupljeni po 20-50 u štitaste cvatove promjera 3-8 cm. Čine ih vjenčić od pet bijelih latica, prašnika je pet. Cvate od lipnja do kolovoza. Plodovi su izduženi kalavci koji se dijele kada dozriju.

Stanište

Rasprostranjen je u srednjoj i južnoj Europi. Raste u velikim skupinama na otvorenim staništima, na travnjacima i kamenitim staništima, od nižih brdskih mjesta do planinskih područja.

Etimologija

Naziv roda Laserpitium složenica je latinske riječi laser (sok) i grčke riječi pitizo (kapljem). To je bio naziv za danas jednu nepoznatu biljku iz porodice štitarki porijeklom iz grada Ptolemaide u Grčkoj čiji se sok koristio kao začin.[1] Ime vrste siler bio je naziv za neki grm čije sjemenke su se koristile kao lijek, a njegove grane su služile kao štapovi za tjeranje zmija.[2] Na stranim jezicima nazivi su laserwort (eng.), Berg-Laserkraut, Bergkümmel (njem.), sermontain, laser siler (fr.), laserpizio sermontano, laserpizio del meridione (tal.), comino rústico, hierba de las tres hojas, laserpicio (špa.), gorski jelenovec (slo.).

Upotreba

Koristi se listovi, sjemenke i korijen. Aromatičnog su mirisa i okusa, koriste se kao začin.

Galerija fotografija

Pregled lokacija