Karakteristike
Zeleni šuplji jezik (Coeloglossum viride (L.) Hartm.) je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice kaćuna (Orchidaceae). Stabljika je jednostavna, uspravna, gola, tupo bridasta, svijetlozelena, visoka 10-60 cm. Gomolji su izduženi i malo spljošteni, većinom dvo ili trorežnjevite. Listovi su široko ovalni ili duguljasto kopljasti, međusobno udaljeni, dugi 5-15 cm, široki 2-7 cm, jajoliki, donji su suženi u dršku i tupi, gornji su kopljasti i ušiljeni. Cvjetovi su dvospolni, zelenkastožuti, mirisni, skupljeni po 5-25 u valjkaste cvatove duge 2-10 cm. Medna usna je jednostavna, ravna, duga 0,5-1 cm, zelenkaste do smećkaste boje, na vrhu proširena i ima 3 zupca od kojih je srednji zubac kraći i unazad savijen. Ostruga je kratka, žućkastobijela prema naprijed povijena. Cvate u svibnju i lipnju. Plod je uspravna kapsula duljine do 1 cm, sadrži brojne sitne sjemenke.
Stanište
Rasprostranjen je u Europi, sjevernoj i srednjoj Aziji, u Sjevernoj Americi. Raste na vlažnim, umjereno kiselim tlima siromašnim dušikom, na močvarnim livadama, u šumskim čistinama, u gorskom i pretplaninskom pojasu. Strogo je zaštićena biljka.[1]
Etimologija
Naziv roda Coeloglossum potječe od grčkih riječi koilos (šupalj) i glossa (jezik) prema izdubljenoj ostruzi. Ime vrste viride znači zelen.[2] Na stranim jezicima nazivi su frog orchid (eng.), Grüne Hohlzunge (njem.), orchis grenouille (fr.), celoglosso verde (tal.), orquídea de la rana (špa.), zeleni volčji jezik (slo.).
Galerija fotografija
Literatura
- Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, (2013.), Narodne Novine 144/2013, Pravilnik o strogo zaštićenim vrstama
- Vojin Gligić, (1953.), Etimološki botanički rečnik, Sarajevo: "Veselin Masleša"
- Radomir Lakušić, (1990.), Planinske biljke, Sarajevo: Svjetlost, ISBN: 86-01-02556-0
- Sergej Forenbacher, (2001.), Velebit i njegov biljni svijet, Zagreb: Školska knjiga, ISBN: 953-0-60545-5
Autorska prava fotografija
- By Saltet (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or FAL], via Wikimedia Commons
- By Jason Hollinger [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
- © Hans Hillewaert / , via Wikimedia Commons
- By Jerzy Opioła ({Own}) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
- © Hans Hillewaert / , via Wikimedia Commons
- By Pethan [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons