Vlasasta mužika
Androsace villosa
Karakteristike
Vlasasta mužika (Androsace villosa L.) je trajna zeljasta biljka iz porodice jaglaca (Primulaceae). Stabljika je razgranata, bujno dlakava, visoka 2-10 cm. Listovi su lancetasti do eliptični, veliki 4-15 mm, široki tek oko 2-3 mm, dlakavi na gornjoj strani, cjelovitih rubova i suženi na osnovi, skupljeni u prizemnu rozetu. Cvjetovi su dvospolni, veliki 5-10 mm, skupljeni u štitaste cvatove na vrhovima do 3 cm dugih stapki. Vjenčić je velik do 1 cm, građen od bijelih, obrnuto jajolikih latica koje subijle ili crvenkaste, u ždrijelu ružičaste ili žute. Čaška je zvonasta, s usko ili široko lancetastim vrhovima. Cvate od svibnja do srpnja. Plod je okruglasti tobolac koji sadrži malo sjemenki. Vrlo je varijabilna vrsta.
Stanište
Rasprostranjena je u srednjoj i južnoj Europi, u Maloj Aziji, na Kavkazu i u sjevernoj Kini. Staništa su joj svijetla, vapnenačka staništa planinskih pojasa.
Etimologija
Naziv roda Androsace potječe od grčkih riječi andros (čovjek) i sakos (štit), prema obliku listova. Ime vrste villosa znači grubo dlakav, runjav, maljav.[1] Na stranim jezicima nazivi su rock jasmin, hairy androsace (eng.), Zottiger Mannsschild (njem.), androsace velue (fr.), androsace appennina (tal.), kuštravi oklep (slo.).
Galerija fotografija
Literatura
- Vojin Gligić, (1953.), Etimološki botanički rečnik, Sarajevo: "Veselin Masleša"
- Radovan Domac, (1994.), Flora Hrvatske – Priručnik za određivanje bilja, Zagreb: Školska knjiga
- Radomir Lakušić, (1990.), Planinske biljke, Sarajevo: Svjetlost
- Sergej Forenbacher, (2001.), Velebit i njegov biljni svijet, Zagreb: Školska knjiga