Velecvjetna celinščica
Prunella grandiflora
Karakteristike
Velecvjetna celinščica (Prunella grandiflora (L.) Scholler) je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice usnača (Lamiaceae). Stabljika je jednostavna, uspravna, uzdižuća ili povijena, visoka 10-30 cm. Listovi su dugi 3-5 cm, široki 1-2 cm, cjeloviti ili plitko nazubljenih rubova, nalaze se na peteljci. Prizemni listovi skupljeni su u rozetu, listovi na stabljici su nasuprotni. Cvjetovi su dvospolni, krupni, veliki oko 2-2,5 cm, po 4-6 ih je skupljeno u uspravne cvatove dužine 4-6 cm koji su udaljeni od najbližih listova. Građeni su od dvousnate, cjevaste čaške veličine oko 1 cm, zupci su joj kopljasti i dlakavi na rubovima. Vjenčić je tamnoljubičast ili rijetko bijel, dvousnat, Prašnika ima 4, dva duža prašnika ispod antera imaju bradavičasti privjesak. Cvate od lipnja do kolovoza. Plod je kalavac koji se kala na 4 plodića.
Stanište
Rasprostranjena je u Europi i u zapadnoj Aziji. Raste na sunčanim ili polusvijetlim staništima, na suhim livadama i u šumama, do 2400 m nadmorske visine.
Etimologija
Latinski naziv roda Prunella moguće da potječe od polatinjene njemačke riječi Brunelle, zbog veze sa smeđim pripercima i čašičnim listovima. Ime vrste grandiflora znači velikih cvjetova.[1] Na stranim jezicima nazivi su large-flowered selfheal (eng.), Großblütige Braunelle, Große Braunelle (njem.), brunelle à grandes fleurs (fr.), brunela mayor (špa.), velecvetna črnoglavka (slo.).
Upotreba
Jestivi su listovi.[2]
Galerija fotografija
Literatura
- Vojin Gligić, (1953.), Etimološki botanički rečnik, Sarajevo: "Veselin Masleša"
- Ljubiša Grlić, (1990.), Enciklopedija samoniklog jestivog bilja, Zagreb: August Cesarec
- Radovan Domac, (1994.), Flora Hrvatske – Priručnik za određivanje bilja, Zagreb: Školska knjiga
- Sergej Forenbacher, (2001.), Velebit i njegov biljni svijet, Zagreb: Školska knjiga