Karakteristike
Smolasti bor (Pinus rigida Mill.) je crnogorično stablo iz porodice borovki (Pinaceae). Naraste do 30 m visine. U početku raste tvoreći široko piramidalnu krošnju koja je kasnije često nepravilna. Kora debla je debela oko 5 cm i duboko izbrazdana. Listovi su igličasti, dugi 6-13 cm, malo uvijeni, skupljeni po 3 u čuperku. Češeri su jajoliki, dugi 4-7 cm, skupljeni po 3-5, dozrijevaju nakon dvije godine. Sadrže trokutaste sjemenke, duge 4-5 mm, krilca su duga 15-21 mm.
Stanište
Prirodno je rasprostranjen u istočnoj Sjevernoj Americi. Srednje je brzine rasta, živi do 200 godina. Otporan je na niske temperature, podnosi suha i vlažna zemljišta slabe kvalitete. Zbog često nepravilnog rasta ne sadi se radi drva. Stablo ima sposobnost oporaviti se nakon ozlijeđivanja ili požara, stvarajući nove izboje iz panjeva. Popularan je u uzgoju kao bonsai stablo. Razmnožava se sjetvom, a prije sjetve sjemenu nije potrebna stratifikacija.
Etimologija
Latinsko ime roda Pinus staro je ime za borove koje se često koristilo i za druge crnogorične biljke, ali i za biljke koje nemaju veze s porodicom borovki (Pinaceae), kao npr. za rod joha (Alnus) zbog malih češerića.[1] Ime vrste rigida znači krut. Na stranim jezicima nazivi su pitch pine (eng.), Pech-Kiefer (njem.), pin rigide (fr.), pino rigido (tal.), pino bronco (špa.).
Upotreba
Drvo je smolasto, trajno, otporno na truljenje, pogodno za obradu.
Galerija fotografija
Literatura
- Laura Mason, (2013.), Pine, London: Reaktion Books, ISBN: 978-1780231013
- Emilija Vukićević, (1987.), Dekorativna dendrologija, Beograd: Naučna knjiga, ISBN: 86-23-48000-7
Autorska prava fotografija
- By Ragesoss (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
- By Crusier (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
- By richardefreeman on Flickr (Flickr) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
- By Famartin
- By bobistraveling on Flickr (Flickr) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
- By John B. from Highland Park, NJ, United States (Pitch Pine) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
- By Crusier (Own work) [GFDL or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons