Sjajnolisni zvončić
Campanula persicifolia
Karakteristike
Sjajnolisni zvončić (Campanula persicifolia L.) je trajna zeljasta iz porodice zvončića (Campanulaceae). Stabljika je uspravna, vitka, jednostavna ili slabo razgranata, naraste 30-100 cm visine. Listovi su naizmjenični i rijetki, jednostavni, uski i duguljasti, dugi 1,5-9 cm, goli, sasvim sitno nazubljeni i povijeni na rubovima, na licu tamnozeleni, naličje je svjetlije, suženi su u dugu peteljku. Cvjetovi su dvospolni, krupni, veliki 2,5-4 cm, nalaze se na 1-2 cm dugim stapkama. Čaška je gola, ima pet ušiljenih listića, vjenčić je širokozvonast, svijetloljubičaste boje. Prašnici su bijeli, kratki, ima ih 5, tučak je dug kao vjenčić. Cvate u lipnju i srpnju. Plod je kapsula koja ima rupice u gornjem dijelu, sadrži smeđe, ovalne sjemenke.
Dobra je medonosna biljka, pčele rado posjećuju cvjetove na kojima sakupljaju nektar i pelud.
Stanište
Rasprostranjena je u gotovo cijeloj Europi, u zapadnoj i sjevernoj Aziji. Raste na polusjenovitim staništima, u listopadnim šumama hrasta kitnjaka i običnog graba, uz rubove šuma, ponegdje na livadama u nizinama i brdima.
Etimologija
Latinsko ime campanula potječe od umanjenice latinske riječi campana (zvončić).[1] Ime vrste persicifolia ukazuje na sličnost listova s listovima breskve (Prunus persica).[2]
Na stranim jezicima nazivi su peach-leaved bellflower (eng.), Pfirsichblättrige Glockenblume (njem.), campanule à feuilles de pêcher, campanule de Perse, bâton de Jacob (fr.), campanula con foglie di pesco (tal.), campanillas silvestres (špa.), breskovolistna zvončnica (slo.).
Galerija fotografija
Literatura
- Vojin Gligić, (1953.), Etimološki botanički rečnik, Sarajevo: "Veselin Masleša"
- Matija Bučar, (2008.), Medonosne biljke kontinentalne Hrvatske: staništa, vrijeme cvjetanja, medonosna svojstva, Petrinja: Matica hrvatska
- Katarina Daniela Dubravec, Ivo Dubravec, (2001.), Biljne vrste livada i pašnjaka, Zagreb: Školska knjiga