Šimširasti krestušac
Polygala chamaebuxus
Karakteristike
Zimzeleni ili šimširasti krestušac (Polygala chamaebuxus L.) je zimzeleni grm iz porodice krestuščevki (Polygalaceae). Niskog je rasta, naraste tek do 20 cm premda se pruža u širinu dvostruko duže. Grane su polegle ili povijene, drvenaste i dlakave. Listovi su eliptično lancetasti, sjedeći ili s vrlo kratkom peteljkom, na vrhu ušiljeni, cjelovitih rubova, tamnozeleni, kožasti, sjajni i goli. U donjem dijelu grana nedostaju. Cvjetovi su dvospolni, pojedinačni ili u paru, bijeli i žuti, kasnije crvenosmeđi, dugi oko 1,5 cm, nalaze se na kratkoj stapci na vrhu stabljika ili u pazušcima listova. Prašnika ima 8 i pri dnu su srasli u cijev. Cvate od ožujka do lipnja. Plod je plosnati, jajoliki, dvogradni tobolac, nosi tamnosmeđe sjemenke.
Stanište
Rasprostranjen je na području srednje i južne Euroope. Raste u svijetlim šumama i na rubovima šuma gorskih i pretplaninskih područja. Zaštićena je vrsta. Uzgaja se kao ukrasna biljka u kamenjarima i alpskim vrtovima. Razmnožava se sjemenom u proljeće, zelenim reznicama u proljeće ili poludrvenastim reznicama ljeti. Odgovara mu svijetlo stanište, propusna kamenita i vapnena zemlja, dobro drenirana. Otporan je na hladne temperature.
Etimologija
Latinsko ime roda Polygala složenica je od grčkih riječi polys (mnogo) i gala (mlijeko), zbog mišljenja da stoka koja jede krestušac daje više mlijeka. Ime vrste chamaebuxus znači patuljasti šimšir, potječe od grčkih riječi chamai (nizak) i buxus (šimšir).[1] Na stranim jezicima nazivi su shrubby milkwort (eng.), Buchs-Kreuzblume (njem.), polygale faux-buis, polygale petit buis (fr.), poligala falso-bosso, bozzolina, bosso nano (tal.), boj bastardo (slo).
Galerija fotografija
Literatura
- Vojin Gligić, (1953.), Etimološki botanički rečnik, Sarajevo: "Veselin Masleša"
- Radovan Domac, (1994.), Flora Hrvatske – Priručnik za određivanje bilja, Zagreb: Školska knjiga
- Sergej Forenbacher, (2001.), Velebit i njegov biljni svijet, Zagreb: Školska knjiga