Pravi mjesečinac
Botrychium lunaria
Karakteristike
Pravi mjesečinac (Botrychium lunaria (L.) Sw.) je trajna zeljasta biljka iz porodice jednolista (Ophioglossaceae). Podanak je kratak. Stabljika je uspravna, cilindrična, glatka, visoka 5-30 cm. Razdvojena je na dva dijela, jedan dio čini sterilni dio nalik na list koji je dug do 10 cm, složen, jednostruko perasto razdijeljen na 3-9 plosnatih, lepezastih listića koji se djelomično prekrivaju i cjelovitih su rubova. Drugi dio čini plodna metlica ili klas sa drškom koja je dvostruko ili trostruko razgranata, nadvisuje sterilni dio i nosi žute trusnike uperene u jednu stranu a koji postanu smeđi kada spore dozre. Spore dozrijevaju od svibnja do kolovoza i nadzemni dio tada odumre.
Stanište
Rasprostranjen je u Europi, Aziji, Sjevernoj i Južnoj Americi, na Australiji. Raste na suhim, svijetlim i umjereno kiselim tlima, na livadama, pašnjacima i travnjacima. U okolnim zemljama vodi se kao ugrožena ili rijetka vrsta (Mađarska, Njemačka).
Etimologija
Latinski naziv roda Botrychium potječe od grčke riječi botrychos (drška grozda), po obliku plodnog izdanka. Ime vrste lunaria potječe od latinske riječi luna (mjesec), ukazuje na mjesečaste liske.[1] Na stranim jezicima nazivi su common moonwort (eng.), Echte Mondraute, Gemeine Mondraute (njem.), botryche lunaire (fr.), botrichio lunaria (tal.), navadna mladomesečinka (slo.), pravi mesečinac (sr.).
Galerija fotografija
Literatura
- Vojin Gligić, (1953.), Etimološki botanički rečnik, Sarajevo: "Veselin Masleša"
- Sergej Forenbacher, (2001.), Velebit i njegov biljni svijet, Zagreb: Školska knjiga