Planinski stolisnik
Achillea clavennae
- Karakteristike Bijeli ili planinski stolisnik (Achillea clavennae L.) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae). Stabljika je uspravna, jednostavna, povijena ili polegnuta, sivkasta i obrasla bijelim pustenastim dlakama, visoka 10-25 cm. Podanak je drvenast, uspravan ili ukošen. Listovi su perasto razdijeljeni sa duboko nazubljenim režnjevima, obrasli svilenastim pustenastim dlakama, donji listovi su na dugim peteljkama, dugi 6-8 cm, gornji listovi su sjedeći. Cvjetovi su dvospolni, nalaze se na dugim stapkama a više cvatova promjera 1-2 cm skupljeno je u jednostavne ili složene gronjaste cvatove na vrhu stabljike. Ovojni listovi su kopljasti, ušiljeni i crnkasto obrubljeni. Prašnika ima 5. Cvate od srpnja do rujna. Plod je siva, spljoštena ahenija duga oko 2 mm. Stanište
- Etimologija
- Galerija fotografija
Karakteristike
Bijeli ili planinski stolisnik (Achillea clavennae L.) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae). Stabljika je uspravna, jednostavna, povijena ili polegnuta, sivkasta i obrasla bijelim pustenastim dlakama, visoka 10-25 cm. Podanak je drvenast, uspravan ili ukošen. Listovi su perasto razdijeljeni sa duboko nazubljenim režnjevima, obrasli svilenastim pustenastim dlakama, donji listovi su na dugim peteljkama, dugi 6-8 cm, gornji listovi su sjedeći. Cvjetovi su dvospolni, nalaze se na dugim stapkama a više cvatova promjera 1-2 cm skupljeno je u jednostavne ili složene gronjaste cvatove na vrhu stabljike. Ovojni listovi su kopljasti, ušiljeni i crnkasto obrubljeni. Prašnika ima 5. Cvate od srpnja do rujna. Plod je siva, spljoštena ahenija duga oko 2 mm.
Stanište
Rasprostranjena je u srednjoj Europi. Raste na sunčanim i svježim zemljištima siromašnim dušikom, na kamenjarskim travnjacima, u pukotinama karbonatnih stijena, od visokog gorskog do visokog planinskog pojasa. Dobro podnosi fiziološku i fizičku sušu.
Etimologija
Latinsko ime roda Achillea dan je prema starogrčkom mitološkom junaku Ahileju koji je obični stolisnik (Achillea millefolium) koristio kako bi liječio rane i spriječio krvarenje njegovih vojnika. Ime vrste clavennae dano je prema talijanskom botaničaru iz 17. stoljeća imena Niccolò Clavena iz Belluna, grada u sjeveroistočnoj Italiji.[1] Na stranim jezicima nazivi su silvery yarrow (eng.), Bittere Schafgarbe (njem.), achillée de Clavena (fr.), millefoglio di Clavena (tal.), planinski pelin (slo.).
Galerija fotografija
Literatura
- Vojin Gligić, (1953.), Etimološki botanički rečnik, Sarajevo: "Veselin Masleša"
- Radovan Domac, (1994.), Flora Hrvatske – Priručnik za određivanje bilja, Zagreb: Školska knjiga
- Radomir Lakušić, (1990.), Planinske biljke, Sarajevo: Svjetlost
- Sergej Forenbacher, (2001.), Velebit i njegov biljni svijet, Zagreb: Školska knjiga