Karakteristike
Planinska šumarica ili baldska sasa (Anemone baldensis L.) je trajna zeljasta biljka iz porodice žabnjaka (Ranunculaceae). Stabljika je uspravna, jednostavna, zelena ili ljubičastosmeđa, prekrivena gustim dlakama, visoka 5-20 cm. Podanak je tanak. Listovi su skupljeni u prizemnu rozetu, trodijelni, urezani na cjelovite segmente, nalaze se na kratkim peteljkama. Cvjetovi su pojedinačni, krupni, promjera 2,5-4 cm, čine ih 6-10 bijelih, jajolikih i ušiljenih listova ocvijeća. Prašnici su mnogobrojni, antere su im blijede a prašničke niti su osrednje dužine. Cvate od lipnja do kolovoza. Plod je orašica.
Stanište
Rasprostranjena je u srednjoj i južnoj Europi. Raste u planinskim područjima od 1800 do 3100 m nadmorske visine, na sunčanim i polusjenovitim mjestima, na propusnim staništima vrlo siromašnim dušikom. Zaštićena je biljka.[1]
Etimologija
Naziv roda Anemona prema Teofrastu potječe od grčke riječi za vjetar – anemos, zbog cvjetova koji se i na lagan povjetarac zanjišu.[2] Ime vrste baldensis ukazuje na planinu Baldo u talijanskim Alpama gdje je biljka prvi puta pronađena i službeno opisana. Na stranim jezicima nazivi su Mt. Baldo windrose (eng.), Tiroler Windröschen, Monte Baldo-Anemone, Baldo-Windröschen (njem.), anemone del Monte Baldo(tal.), mala vetrnica (slo.).
Upotreba
Otrovna je biljka.
Galerija fotografija
Literatura
- Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, (2013.), Narodne Novine 144/2013, Pravilnik o strogo zaštićenim vrstama
- Vojin Gligić, (1953.), Etimološki botanički rečnik, Sarajevo: "Veselin Masleša"
- Radomir Lakušić, (1990.), Planinske biljke, Sarajevo: Svjetlost, ISBN: 86-01-02556-0
Autorska prava fotografija
- By Meneerke bloem (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
- By HermannSchachner (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons
- By Anneli Salo (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
- By Anneli Salo (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
- By HermannSchachner (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons