Patuljasta breza
Betula nana
Karakteristike
Patuljasta breza (Betula nana L.) je listopadni grm iz porodice breza (Betulaceae). Stablo je razgranato, prileglog rasta, naraste do 120 cm visine. Grane su tamno crvenkastosmeđe, glatke, u mladosti gusto dlakave i svijetlih lenticela, kora se ni kasnije ne ljušti. Listovi su okruglasti, promjera 5-20 mm, kožasti, nazubljenih rubova, u početku su ljepljivi, na licu su tamnozeleni, na naličju dlakavi, dolaskom jeseni poprime narančastocrvenu boju. Cvjetovi su jednodomni, muške rese su duge 2,5-5 cm i viseće, ženske rese su uspravne i nešto kraće. Sjeme je lagano, okriljeno, dozrijeva ujesen.
Stanište
Rasprostranjena je u sjevernoj Europi i na planinskom području Alpa u srednjoj Europi, u sjevernoj Aziji i na sjeveru Sjeverne Amerike. Raste na svijetlim, vlažnim i dobro dreniranim staništima, na siromašnim tlima kiselkaste reakcije. Primarno se u prirodi razmnožava vegetativnim putem.
Etimologija
Latinski naziv roda Betula potječe od galske riječi betu. Prema Pliniju Starijem (23. – 79.) znamo da su Gali proizvodili bitumen od brezovog drveta. Ime vrste nana znači patuljast, kržljav.[1] Na stranim jezicima nazivi su dwarf birch (eng.), Zwerg-Birke, Polar-Birke (njem.), bouleau nain (fr.), abedul enano (špa.), pritlikava breza (slo.).
Upotreba
Mladi listovi jestivi su, mogu se konzumirati i sirovi.