Majčinski vratić
Tanacetum parthenium
Karakteristike
Majčinski vratić (Tanacetum parthenium (L.) Sch. Bip.) je višegodišnja biljka iz porodice glavočika (Asteraceae). Stabljika je uspravna, razgranata i naraste do 100 cm visine. Listovi su naizmjenični, složeni i urezani. Cvat sadrži mnogo malih cvjetova koje su nalik na tratinčice ili pravu kamilicu – s bijelim laticama koje okružuju žuto središte.
Stanište
Prirodno raste na području Europe i jugozapadne Azije, posebice na balkanskom poluotoku. U drugim mjestima danas rasprostranjena smatra se invazivnom. Raste na punom suncu. Možemo ga razmnožiti sjemenom i dijeljenjem. Odgovaraju mu položaji punog sunca, te vlažna i drenirana zemlja.
Etimologija
Latinsko ime roda Tanacetum potječe od grčke riječi athanasia (besmrtan, dug život) a vjerojatno ukazuje na dugo trajanje cvatove. Ime vrste parthenium potječe od grčke riječi parthenos (djevojka).[1] Engleski naziv joj je feverfew, što znači onaj koji smanjuje groznicu. Drugi nazivi su još bachelor’s buttons, featherfew (eng.), Mutterkraut, Falsche Kamille, Zierkamille, Fieberkraut (njem.), grande camomille (fr.), partenio (tal.), beli vratič (slo.).
Upotreba
Sakupljaju se listovi i cvjetovi. Korisna je za groznice, prehladu, migrene i upalna stanja (artritis). Trudnice i dojilje bi trebale izbjegavati konzumiranje.[2]
Listovi su snažnog mirisa i djeluju kao repelent za kukce (moljce…).