Kineska kurika
Euonymus fortunei
Karakteristike
Kineska kurika (Euonymus fortunei (Turcz.) Hand.-Maz.) je zimzelena biljka iz porodice kurikovki (Celastraceae). Grančice su bradavičaste, zelene, visoke do 5 m, u izvornom staništu i do 20 m visine. Listovi su nasuprotni, široko eliptični, dugi 2-6 cm, široki 1-3 cm, kožasti, tamnozeleni i sjajni, svijetle nervature, fino nazubljenih rubova, na vrhu kratko ušiljeni, sjedeći ili su na kratkoj peteljci. Cvjetovi su dvospolni, zelenkastobijeli, neugledni, veliki oko 5 mm, čine ih četiri male latice, nalaze se na dužim stapkama. Plod je okrugla kapsula promjera oko 6 mm koja sadrži sjemenke.
Stanište
Prirodno je rasprostranjena u istočnoj Aziji (Kina, Koreja, Japana, Filipini). U istočnoj Sjevernoj Americi smatra se invazivnom biljkom. Uzgaja se kao ukrasna biljka, Dobro podnosi sjenovita mjesta, može rasti i na punom suncu ali najbolje mu odgovara polusjena i tada lijepo dolazi do izražaja obojenost listova. Ne podnosi teška, slabo drenirana tla.
Razvijen je velik broj kultivara:
- “Coloratus” – listovi su veliki oko 6 cm, ujesen poprime tamnoljubičastu boju
- “Emerald Gaiety” – listovi tamnozeleni, nepravilnih bijelih rubova
- “Emerald ‘n’ Gold” – listovi imaju jarko žute rubove
Etimologija
Latinsko ime roda Euonymus potječe od grčke riječi eu (dobro), onoma (ime).[1] Ime vrste dano je prema škotskom botaničaru Robertu Fortuneu (1812. – 1880.) koji je poznat prema tome što je iz Kine u Indiju prenio biljke kineskog čajevca (Camellia sinensis). Na stranim jezicima nazivi su Fortune’s spindle, winter creeper, wintercreeper (eng.), Kletter-Spindelstrauch, Kriechspindel (njem.), fusain de Fortune (fr.), huso de la fortuna (špa.), plazeča trdoleska (slo.).
Galerija fotografija
Euonymus fortunei “Emerald Gaiety”