Kapljičasta ljepljivica
Limacella guttata
Karakteristike
Kapljičasta ljepljivica (Limacella guttata (Pers.) Konrad & Maubl.) je jestiva gljiva iz porodice Amanitaceae. Klobuk je kremast, u sredini malo tamniji, žućkaste nijanse, u početku polukuglast, kasnije izbočen i naposljetku ravan, malo tupo ispupčen u sredini, u početku sluzav, potom gladak, sjajan i suh, širok 5-12 cm. Listići su u početku bijeli, kasnije kremasti i boje klobuka, orošeni bjelkastim kapljicama, gusti, dosta široki i slobodni. Stručak je bjelkastocrvenkast, orošen žućkastim kapljicama koje kada se osuše ostavljaju sivosmeđe pjege, valjkast, pun, u donjem dijelu zadebljan i dublje ukopan u zemlju, visok 7-15 cm. Meso je bijelo s ružičastom nijansom, krhko, izraženog mirisa po brašnu, ugodnog okusa. Spore su okruglaste, prozirne, glatke, otrusina je bijela.
Stanište
Rasprostranjena je u Europi i Sjevernoj Americi. Raste pojedinačno ili u manjim skupinama od kraja ljeta i ujesen u vlažnim bjelogoričnim i crnogoričnim šumama.
Etimologija
Ime vrste guttata znači orošen kapljicama, ime je dano zato što se na stručku i listićima sakupljaju kapljice rose.[1] Na stranim jezicima nazivi su weeping slimecap (eng.), limacelle tachée (fr.), pokapana spolzenka (slo.).
Upotreba
Jestiva je gljiva.
Galerija fotografija
Literatura
- Giuseppe Pace, (1981.), Atlas gljiva, Zagreb: Prosvjeta
- Romano Božac, (1989.), Gljive naših krajeva, Zagreb: Grafički zavod Hrvatske