Halerova zečica
Phyteuma ovatum
Karakteristike
Halerova zečica ili jajasta zečica (Phyteuma ovatum Honck.) je trajna zeljasta biljka iz porodice zvončića (Campanulaceae). Stabljika je visoka 50-100 cm, mesnata, šuplja. Listovi su trokutasti, široki koliko i dugački, u osnovi srcasti, gornji listovi su sjedeći, nepravilno nazubljeni, donji listovi su na dugim peteljkama, gornji listovi su sjedeći. Cvjetovi su dvospolni, dugi 2-10 cm, crnkastoljubičasti, gusto skupljeni u ovalno cilindrične cvatove koji se nakon cvatnje izdužuju. Pricvjetni listovi su nazubljeni, duži od cvjetova, dugi 5-7 cm, široki oko 1 cm. Prašnika ima 5, dlakavi su na osnovi. Cvate od lipnja do kolovoza. Plod je kapsula koja sadrži brojne sitne, glatke sjemenke.
Stanište
Rasprostranjena je u srednjoj i južnoj Europi, od Španjolske do Hrvatske i Srbije. Raste na sunčanim i polusvjetlim, vlažnim, humusnim tlima, u listopadnim šumama i na pašnjacima.
Etimologija
Naziv roda Phyteuma potječe od grčke riječi phyteuma, phyton (biljka).[1] Ime vrste ovatum ukazuje na oblik ovalno cilindričnih cvatova. Na stranim jezicima nazivi su Haller’s rampion, dark rampion (eng.), Hallers Teufelskralle (njem.), raiponce ovoïde, raiponce ovale, raiponce de Haller (fr.), raponzolo coda-di-volpe, raponzolo plumbeo (tal.), jajčasti repuš (slo.).
Upotreba
Jestivi su mladi prizemni listovi koriste se sirovi u salatama ili kuhani u varivima. Jestiv je i korijen, bogat je škrobom.[2]
Galerija fotografija
Literatura
- Vojin Gligić, (1953.), Etimološki botanički rečnik, Sarajevo: "Veselin Masleša"
- Ljubiša Grlić, (1990.), Enciklopedija samoniklog jestivog bilja, Zagreb: August Cesarec