Karakteristike
Gola ljepika (Adenostyles alpina (L.) Bluff et Fingerh.) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae). Stabljika je uspravna, okrugla, rebrasta, u vršnom dijelu razgranata i dlakava, visoka 30-80 cm. Listovi su naizmjenični, okruglasto bubrežasti, duboko srcoliko urezani, veliki 10-14 cm, jednolično nazubljenih rubova, na licu zeleni, naličje je sivozeleno, nalaze se na jako dugim peteljkama koje nemaju uške kao srodna siva ljepika (Adenostyles alliariae). Cvjetovi su dvospolni, blijedoružičasti, skupljeni u uske glavice duge oko 1 cm a mnogobrojne glavice čine guste gronjaste cvatove na vrhovima stabljika. Cvate u srpnju i kolovozu. Plod je duguljasta roška sa kunadrom.
Stanište
Rasprostranjena je u južnoj Europi, raste na vlažnim i kamenitim mjestima u visoko gorskom i planinskom pojasu, do 1700 m nadmorske visine.
Etimologija
Naziv roda Adenostyles potječe od grčkih riječi adèn (žlijezda) i stylos (stup) zbog žlijezda na vratu tučka.[1] Ime vrste alpina ukazuje na planinska staništa. Na stranim jezicima nazivi su Grüner Alpendost (njem.), adénostyle des Alpes, adénostyle glabre (fr.), avolaccio verde (tal.), goli lepen (slo.).
Galerija fotografija
Literatura
- Vojin Gligić, (1953.), Etimološki botanički rečnik, Sarajevo: "Veselin Masleša"
- Radovan Domac, (1994.), Flora Hrvatske – Priručnik za određivanje bilja, Zagreb: Školska knjiga, ISBN: 86-03-99310-6
- Sergej Forenbacher, (2001.), Velebit i njegov biljni svijet, Zagreb: Školska knjiga, ISBN: 953-0-60545-5
Autorska prava fotografija
- By Hectonichus (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
- By Hectonichus (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
- By peganum [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons
- By Meneerke bloem (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons