Francuski ljulj
Arrhenatherum elatius
Karakteristike
Francuski ljulj (Arrhenatherum elatius (L.) P.Beauv. ex J.Presl et C.Presl) je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice trava (Poaceae). Vlati su uspravne, glatke, sjajne i člankovite, narastu do 120 cm visine. Korijen je dobro razvijen i dubok. Listovi su naizmjenični, plosnati, lancetastog oblika, hrapavi, dugi 10-20 cm, široki 4-8 mm. Rukavac je gol, djelomično obavija vlat. Jezičac je bijel, gol i resast, dug do 4 mm. Klasići su skupljeni u do 25 cm duge uspravne metličaste cvatove koji kasnije postanu rastresiti. Cvate od lipnja do srpnja. Plod je pšeno s kratkim dlačicama.
Stanište
Prirodno je rasprostranjena u Europi, kao unešena biljka danas se smatra udomaćenom u Sjevernoj Americi i Australiji. Raste na plodnim livadama. Sije se kao krmna biljka odlične vrijednosti, odgovaraju mu rahla, srednje teška i plodna tla.
Etimologija
Naziv roda Arrhenatherum potječe od grčke riječi arrhen (muški) i ather (os), zbog muških cvjetova koji za razliku od bezosnih dvospolnih cvjetova imaju dugu os.[1] Na stranim jezicima nazivi su false oat-grass, tall oat-grass, tall meadow oat, onion couch, tuber oat-grass (eng.), Gewöhnliche Glatthafer, Französisches Raygras (njem.), fromenta, fenasse, fromental élevée, avoine élevée (fr.), avena altissima (tal.), visoka pahovka (slo.).