Drvolika stola
Lavatera arborea
Karakteristike
Drvolika stola (Lavatera arborea L.) je trajna zeljasta biljka iz porodice sljezova (Malvaceae). Uspravnog je rasta, u donjem dijelu drvenast, naraste 1-3 m u visinu. Listovi su naizmjenični, pojedinačni, urezani na 5-7 režnjeva, veliki 5-20 cm, nazubljenih rubova, u donjem dijelu nedostaju. Cvjetovi su dvospolni, veliki 3-5 cm, ružičasti, izraženih tamnoljubičastih žila, skupljeni po 2-7 u piramidalne cvatove velike 50-90 cm. Cvate od svibnja do kolovoza. Plod je kalavac.
Stanište
Rasprostranjena je u Europi i jugozapadnoj Aziji na području oko Mediterana. Raste na sunčanim staništima u priobalnim područjima, na kamenjarima i po stijenama. Uzgaja se kao ukrasna biljka, kultivar “Variegata” ima listove s bijelim mrljama. Otporan je na sušu i na koncentracije soli u zraku i vodi.
Etimologija
Latinski naziv roda Lavatera dan je prema liječniku Johannu Heinrichu Lavateru (1611. – 1691.) i njegovom bratu prirodoslovcu Johannu Jacobu Lavateru (1594. – 1636.). Ime vrste arborea znači grmast.[1] Na stranim jezicima nazivi su tree mallow (eng.), Baumförmige Strauchpappel (njem.), mauve royale (fr.), malva arbórea, lavátera (špa.), drevesasti grmičasti oslez (slo.).
Upotreba
Jestivi su mladi izdanci i listovi koji se sakupljaju u proljeće. Jestivi su i u sirovom obliku premda se lakše konzumiraju ako se koriste u pripremi juha i variva.
Galerija fotografija
Literatura
- Vojin Gligić, (1953.), Etimološki botanički rečnik, Sarajevo: "Veselin Masleša"
- Ljubiša Grlić, (1990.), Enciklopedija samoniklog jestivog bilja, Zagreb: August Cesarec
- Toni Nikolić, Sanja Kovačić, Mirko Ruščić, Milenko Milović, Vanja Stamenković, Darko Mihelj, Nenad Jasprica, Sandro Bogdanović, Jasenka Topić, (2008.), Flora jadranske obale i otoka – 250 najčešćih vrsta, Zagreb: Školska knjiga d.d.