Dlakavi ružičar
Tropinota hirta
Karakteristike
Dlakavi ružičar (Tropinota hirta Poda). Tijelo im je krupno, dugo do 1 cm, crnosmeđe boje s izraženim bjelkastim mrljama na leđima i gusto su prekriveni bjelkastim do blijedožućkastim dlačicama.
Stanište i razmnožavanje
Široko je rasprostranjena vrsta u cijeloj Europi, posebno srednjoj i istočnoj. Počinju letjeti kada zatopli, nalazimo ih od ožujka do srpnja.
Ženka polaže 20-30 jajašca iz kojih se za 7-14 dana razvijaju ličinke. Jaja su ovalnog oblika, bjeličaste boje do kasnije žute, veličine oko 2 mm. Ličinka je bijela, žute glave, velika oko 15 mm, nalazi se u površinskom dijelu zemlje, među otpalim listovima i ne pravi štetu, hrani se organiskim tvarima i biljnim ostacima a njezin razvoj traje 2-3 mjeseca. Kukuljica je u početku bijela ali tijekom vremena postaje žuta. Odrasle jedinke se pojavljuju u kolovozu a prezimljuju u površinskom sloju na dubini 3-10 cm do početka iduće godine. U jednoj godini stvara jednu generaciju.
Hrane se peludom i nektarom, ali mogu i izgristi cvjetne organe (prašnici, tučak) te se zbog tog smatra štetnikom u poljoprivredi. Uslijed nagrizanja cvijeta, ne dolazi do zametanja plodova i u konačnici se smanjuje cjelokupni urod. Često se nalazi na cvjetovima jabuke, kruške, šljive, dunje, višnje i trešnje, uljane repice, aronije, ruže, ima ga puno na maslačcima a u razdoblju kada nema cvatova žive na listovima. Unatoč tome što se smatra štetnikom, s jedne strane ima značajnu ulogu kao oprašivač. S obzirom da su prekriveni dlakama, kako se kreću od cvjetova do cvjetova na njih se hvata pelud te isto tako sudjeluju u oprašivanju cvjetova.
Etimologija
Ime vrste hirta znači dlakav, nakostriješen. Na stranim jezicima nazivi su apple blossom beetle (eng.), cétoine hérissée, cétoine velue (fr.), navadna kosmata minica (slo.), rutava buba (sr.).