Crvenkasta cjepača
Inocybe erubescens
Karakteristike
Crvenkasta cjepača (Inocybe erubescens A.Blytt) je otrovna vrsta gljive iz porodice Inocybaceae. Klobuk je bjelkast i blijedosmećkast, kasnije i na dodir postaje crven, u početku čunjast i zvonast, kasnije raširen, suh, ispucan, širok 3-10 cm. Listići su u početku bijeloružičasti, kasnije tamnozelenkasti, gusti su, nejednako dugi, široki i gotovo slobodni. Stručak je u početku bijel, kasnije postane crvenkast, valjkast, čvrst, pun, pri dnu malo zadebljan, visok 3-10 cm, promjera 1-2 cm. Meso je bijelo, na oštećenim mjestima crvenkasto, tvrdo, vlaknasto, bez izraženog mirisa, slabo paprenog okusa. Spore su zlatnožute do blijedosmeđe, glatke, bubrežastog oblika, otrusina je hrđavosmeđa.
Stanište
Rasprostranjena je u Europi. Raste u velikim skupinama od sredine proljeća do početka jeseni. Staništa su joj mješovite šume, grmlje, parkovi, voli rasti blizu bukva i lipa.
Etimologija
Ime vrste erubescens potječe od riječi ruber (crven), ukazuje na promjenu gljive u crveno. Na stranim jezicima nazivi su deadly fibrecap, brick-red tear mushroom, red-staining inocybe (eng.), Ziegelroter Risspilz, Mai-Risspilz (njem.), inocybe de Patouillard (fr.), rdečkasta razcepljenka (slo.).
Upotreba
Smrtonosno je otrovna gljiva, izaziva takozvani muskarinski sindrom. Prvi simptomi javljaju se veoma brzo u obliku slinjenja, znojenja, niskog krvnog tlaka, povraćanja, mučnine, bolova u trbuhu.
Galerija fotografija
Literatura
- Giuseppe Pace, (1981.), Atlas gljiva, Zagreb: Prosvjeta
- Matija Josipović, (2012.), Gljive – vodič za prepoznavanje, Rijeka: Leo-commerce