Crvena naglavica
Cephalanthera rubra
Karakteristike
Crvena naglavica (Cephalanthera rubra (L.) Rich.) je trajna zeljasta biljka iz porodice kaćuna (Orchidaceae). Stabljika je uspravna, vijugava, okruglasta, u gornjem dijelu kratko žljezdasto dlakava, visoka do 70 cm. Rizom joj je dug, jak, valjkast, horizontalno položen, sa brojnim debelim korijenima. Listovi su naizmjenični, lancetasti, dugi 5-14 cm, široki 1-3 cm, šiljasti, goli, izražene paralelne nervature, cjelovitih rubova, na licu tamnozeleni, na naličju plavkastozeleni, osnovom obuhvaćaju stabljiku, po 3-8 listova nalazi se na stabljici. Cvjetovi su dvospolni, nepravilni, okruženi pricvjetnim listovima, skupljeni su po 2-12 u rahle cvatove duge do 12 cm. Listovi ocvijeća su ružičasti ili rijetko bijeli, dugi 1,5-2 cm. Medna usna je sastavljena od tri režnja, dužine kao i gornji listići ocvijeća, nema ostruge. Plodnica je valjkasta, zelena i crveno nahukana, kratko dlakava. Cvate u lipnju i srpnju. Plod je kapsula oko 2,5 cm dužine koja u tri odjeljka sadrži brojne sićušne sjemenke.
Stanište
Rasprostranjena je u Europi, jugozapadnoj Aziji i sjevernoj Africi. Raste u svijetlim bjelogoričnim i crnogoričnim šumama, na rubovima šuma, na polusjenovitim i sjenovitim travnjacima, na suhim do umjereno svježim, humusnim, rastresitim zemljištima siromašnim dušikom, od nizina do pretplaninskog pojasa. Strogo je zaštićena biljka.[1]
Etimologija
Latinski naziv roda Cephalanthera potječe od grčke riječi kephale (glava) i anthera (prašnik), zbog izgleda prašničkih antera. Ime vrste rubra znači crven.[2] Na stranim jezicima nazivi su red helleborine (eng.), Rotes Waldvöglein, Purpur-Waldvöglein (njem.), céphalanthère rouge (fr.), cefalantera rossa (tal.), rdeča naglavka (slo.).
Galerija fotografija
Literatura
- Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, (2013.), Narodne Novine 144/2013, Pravilnik o strogo zaštićenim vrstama
- Vojin Gligić, (1953.), Etimološki botanički rečnik, Sarajevo: "Veselin Masleša"
- Čedomil Šilić, (1987.), Šumske zeljaste biljke, Sarajevo: Svjetlost
- Sergej Forenbacher, (2001.), Velebit i njegov biljni svijet, Zagreb: Školska knjiga