Čaškasta baluška
Tofieldia calyculata
Karakteristike
Čaškasta baluška (Tofieldia calyculata (L.) Wahlenb.) je trajna zeljasta biljka iz porodice Tofieldiaceae. Stabljika je uspravna, gola, visoka 20-30. Podanak je valjkast. Listovi su sabljasto linearni, dugi 4-8 cm, široki do 0,5 cm. Cvjetovi su mali, skupljeni po 15-40 u jednostavne grozdaste cvatove valjkastog oblika dužine 3-10 cm a nalaze se na kratkim stapkama u pazušcima listića. Građeni su od 6 zelenkastožutih latica, prašnika je 6. Plodnica je jajasta, ima 3 tučka. Cvate od lipnja do kolovoza. Plod je jajolika, bridasta kapsula koja sadrži mnogobrojne smeđe, izdužene sjemenke.
Stanište
Raste na svijetlim i vlažnim mjestima, na močvarnim livadama i cretovima pretplaninskog pojasa. Kritično je ugrožena i strogo je zaštićena vrsta.[1]
Etimologija
Naziv roda dan je prema britanskom botaničaru Thomasu Tofieldu (1730. – 1779.).[2] Ime vrste calyculata odnosi se na trorežnjaste pricvjetne listove koji podsjećaju na čašku (calyculus). Na stranim jezicima nazivi su Tofield’s asphodel (eng.), Gewöhnliche Simsenlilie (eng.), tofieldie caliculée (fr.), tajola comune, falso asfodelo (tal.), navadna žiljka (slo.).
Galerija fotografija
Literatura
- Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, (2013.), Narodne Novine 144/2013, Pravilnik o strogo zaštićenim vrstama
- Vojin Gligić, (1953.), Etimološki botanički rečnik, Sarajevo: "Veselin Masleša"
- Radovan Domac, (1994.), Flora Hrvatske – Priručnik za određivanje bilja, Zagreb: Školska knjiga
- Sergej Forenbacher, (2001.), Velebit i njegov biljni svijet, Zagreb: Školska knjiga