Bukova mliječnica
Lactarius blennius
Karakteristike
Bukova mliječnica ili viskozna mliječnica (Lactarius blennius (Fr.) Fr.) je vrsta nejestive gljive iz porodice Russulaceae. Klobuk je zelenkast je s izraženim tamnim koncentričnim krugovima, u početku je izbočen, kasnije otvoren i ulegnut, za kišnog vremena je sluzav i ljepljiv, na rubu je uvijen, širok 4-10 cm. Listići su bijeli, na dodir postanu smećkastosivi, gusti su i tanki, prirasli na stručak ili malo silazeći. Stručak je svjetliji od klobuka, spužvast, u početku pun, kasnije šupalj, ljepljiv, visok do 8 cm. Meso je bijelo, na prerezu mijenja boju u sivozelenkastu i pušta bijelo mlijeko koje kasnije postane sivo, neizraženog je mirisa, mekano i lomljivo, okus je malo slatkast, kasnije gorak. Spore su eliptične, otisak je zelenkastobijel.
Stanište
Rasprostranjena je uglavnom na području Europe. Raste ljeti i u jesen, staništa su listopadne šume, voli rasti ispod bukva (Fagus sylvatica).
Etimologija
Naziv roda Lactarius potječe od latinske riječi lac (mlijeko), zbog mliječnog soka koju gljive izlučuju kada se prerežu ili oštete.[1] Na stranim jezicima nazivi su slimy milkcap, beech milkcap (eng.), Graugrüne Milchling (njem.), bukova mlečnica (slo.).
Upotreba
Smatra se nejestivom, premda je neki autori smatraju jestivom.
Galerija fotografija
Literatura
- Vojin Gligić, (1953.), Etimološki botanički rečnik, Sarajevo: "Veselin Masleša"
- Matija Josipović, (2012.), Gljive – vodič za prepoznavanje, Rijeka: Leo-commerce