Bjelopjegavi ovnić
Amata phegea
Karakteristike
Bjelopjegavi ovnić (Amata phegea L.) je vrsta dnevnog leptira iz porodice ovnića (Ctenuchidae). Krila su promjera 4-4,5 cm, crna s tamnoplavim nijansama na obje strane, imaju izražene bijele pjegice čiji broj i veličina varira, obično ih šest na prednjim i dvije na stražnjim krilima. Prednja krila su uska i ušiljena, stražnja krila su znatno manja. Tijelo je crnoplavo, na prednjem kraju zatka imaju široki žuti poprečni pojas na prednjem kraju zatka i na stražnjoj trećini zatka. Ticala su im crna, duga i nitasta, trećina im je na vrhu bijele boje. Leti od lipnja do kolovoza. Gusjenica je crnosiva, smeđih dlaka u čupercima, duga 3-5 cm. Biljke hraniteljice su štavelj, maslačak, trputac, vrijesak, broćika… Prezimljuje u stadiju gusjenice. Kukuljica je smeđa, bačvasta, u zapretku, fiksirana je na tlu.
Stanište
Rasprostranjen je leptir u južnoj i Srednjoj Europi. Staništa su mu svijetle šume, toplim mjesta obrasla grmljem.
Etimologija
Naziv roda Amata potječe od latinske riječi amatus (voljen, ljubljen). Na stranim jezicima nazivi su nine-spotted moth (eng.), Weißfleck-Widderchen (njem.), sphinx du pissenlit (fr.), fegea, pretino (tal.), belopegavi ovnić (sr.).
Galerija fotografija
Literatura
- Wolfgang Dierl, (1987.), Leptiri – upoznavanje i određivanje leptira i njihovih gusjenica, Ljubljana: Mladinska knjiga